Telo
Internetové oko
Telo ako umelecký predmet a podnet, telo ako zdroj pôžitkov a hriešnosti, telo ako mŕtvola, telo ako nástroj a tovar, telo ako symbol, telo ako predmet štúdia, telo ako „sídlo“ duše, telo ako to, čo nás spája a rozdeľuje, telo na všetky spôsoby – a napokon, telo ako téma tohto čísla Anthroposu.
Neviditeľné telá
Telo môže znamenať zdroj pocitov šťastia, ale aj odporu. Fascinuje nás, no zároveň je pre nás prekliatím.
Karneval na pláži
Turizmus ako jeden z charakteristických prejavov modernej spoločnosti sa začína rozvíjať na prelome 18. a 19. storočia a v organizovanej podobe sa ujal o niekoľko dekád neskôr.
Myslím, pretože som
Ak by ste sa niekedy okolo roku 1637 prechádzali ulicami istého holandského mestečka, možno by ste za jedným z vysokých okien mohli byť svedkami nasledovnej scény: Muž namočí brko do atramentu, opatrne ho oklepe a napíše: „Je pense donc je suis.“ Myslím, teda som. Sfúkne sviečku a potom ešte chvíľu mlčky sedí v tme.
Synovia a dcéry Thomasa Cooka
Ivan Chorvát: Cestovanie a turizmus v zrkadle času
Skvelý ideál ľudskej harmónie
Radim Šíp (ed.): Kalokagathia
Smutný pohyb vlastných viet
Maurice Blanchot: Lautréamont a Sade
Ako sa cítiš a na čo myslíš?
V súvislosti s telom skôr cítime, než myslíme. Nejako sa cítime vo svojom tele, pričom toto cítenie sa je dvojaké. Na jednej strane sa istým spôsobom cítime, takpovediac, zdravotne. Ako sa cítiš?, pýtame sa človeka, o ktorom vieme, že má chrípku. Ako sa cítite?, pýta sa lekár, keď vojdeme do ambulancie.
Čo nám povedia pozostatky?
Výskum pohrebísk je jedným z najdôležitejších prvkov archeologického bádania. Archeológovia pomaly odkrývajú hroby predkov, dôsledne postupujú, niekedy len po malých centimetroch, až ku „škľabiacim sa“ lebkám. Paradoxne práve týmto spôsobom prichádzajú najčastejšie do styku s ľudským telom.
Hlboký zmätok z provokatívnej teorémy
V tvorbe talianskeho režiséra Piera Paola Pasoliniho nájdeme niekoľko tém, ktorých spracovanie sa viac alebo menej priamo odvoláva na biblické texty i na postavy, čo v nich vystupujú, a to vrátane postavy Ježiša či dokonca Boha Otca.
Jacques Le Goff, Nicolas Truong: Tělo ve středověké kultuře
Nakladatelství Vyšehrad, Praha 2006
Jan Keller, Lubor Tvrdý: Vzdělanostní společnost?
SLON, Praha 2008
Erich Mistrík, Ľuboslava Sejčová: Dobrý život a kult tela
Album, Bratislava 2008
Wolfgang Amadeus Mozart: Don Giovanni
3CD/3SACD, RIAS Kammerchor, Freiburger Barockorchester, Dirigent René Jacobs, Harmonia Mundi / DIVYD 2007
Giuseppe Verdi: La Traviata
DVD, Teatro alla Scala di Milano, Dirigent Lorin Maazel, Réžia Liliana Cavani, Arthaus Musik / DIVYD 2008
Giuseppe Verdi: Il trovatore
2DVD, Wiener Symphoniker, Moscow Chamber Choir , Dirigent Thomas Roesner, Réžia Robert Carsen, Opus Arte / DIVYD 2008
Richard Wagner: Die Walkuere
2DVD, Staatsorchester Stuttgart, Dirigent Lothar Zagrosek, Réžia Christoph Nel, Euroarts / DIVYD 2008
Dederon a stadion
Dederon, silon, nylon, chemlon, krepsilon, tesil, krimplen – pokud vám to zní jako magická formule, je to správně – tyto „látky“ totiž skutečně zaklínají člověka, uvězňují jej ve vlastním těle. Jedná se o názvy materiálů univerzálně prostupujících normalizační každodennost - od večerních rób, přes konfekci až k bytovým doplňkům.
Nečistí zemřelí
Na začátku května roku 1703 se v jihomoravské vsi Vlčetín oběsil šestnáctiletý chlapec jménem Jan Říha, nemanželský syn vojáka a žebračky pochybné pověsti. Rozhodnutím náměšťského hejtmana mělo být jeho tělo – jak tomu ostatně chtěly tehdejší zákony - zahrabáno pod šibenicí.
Erving M. Goffman: Rod je náboženstvom ľudí
Erving M. Goffman sa venoval skúmaniu ľudí v každodenných situáciách, vo vzťahoch s druhými ľuďmi a taktikám, ako sa predvádzajú, aby vyzerali čo najlepšie. Okrem už kultovej knihy Sebaprezentácia v každodennom živote, ktorá vyšla v češtine pod názvom Všichni hrajem divadlo, je známy aj dvoma knihami, v ktorých sa sústreďoval na vzťahy medzi mužmi a ženami: Rodové predvádzanie a Aranžovanie medzi pohlaviami.
Dvojaká morálka aktu
Akt je otvoreným, intímnym a zároveň znepokojivým zobrazením ľudského tela vo výtvarnom umení. Viacvýznamová povaha zobrazenia nahého ľudského tela spôsobuje nejasnú deliacu čiaru medzi aktom umeleckým a pornografickým i premenlivé vnímanie tejto umeleckej formy v závislosti od kultúry.
Judith Butler: Feministická vôľa k trampotám
V závere svojej najnovšej knihy Giving an account of oneself (Podať vysvetlenie seba samej) z roku 2005 filozofka Judith Butler (1956) analyzuje spôsoby, ktorými Michel Foucault určuje ťažisko svojich filozofických tém. Zaoberá sa rezolútnosťou jeho vyhlásení o tom, že sa nikdy nezaujímal o nič iné než – a teraz nech si čitateľka či čitateľ vyberie – o moc, subjekt, seba samého, hovorenie pravdy.
Divadlo je o odstupe diváka a herca
Rozhovor na telo so sociológom Jérômom Duboisom.