OS / Archív / Médiá v digitálnej dobe / Médiá

Médiá

Rok, keď umreli noviny

Noviny sú súčasťou moderného sveta viac než dvesto rokov. Súčasná situácia je však pre klasické noviny a tradičný model žurnalistiky kritická.

Rozšírenie bojového poľa

Rok 1968 bol intelektuálnym remakom Francúzskej revolúcie. Moderná história francúzskej tlače, ktorá je nositeľom konceptu tvorby verejnej mienky, sa začína v tejto epoche.

Bratislava – Prievidza, spiatočný

Uvažovanie nad novým slovenským tlačovým zákonom určené najmä staromilcom.

Koniec zlatej éry blogov

Blogy sú nepochybne obľúbené, veď ich čítajú viac ako tri štvrtiny používateľov internetu. Predpovede o tom, že spôsobia revolúciu v žurnalistike, sa však ukazujú ako prinajmenšom prehnané.

Internet – elektronický mýtus

V tejto štúdii sa budem venovať internetu ako novému druhu textu. Internet sa má ku knihe oveľa bližšie ako médiá, ktoré prišli po nej – noviny, rozhlas, televízia, film.

Slovenské médiá a svet: súťaž medzi hŕstkou vyvolených

Diváci vo svete aj na Slovensku majú predsa dnes prístup k informačnej ponuke ako nikdy predtým. Ako však do tejto rovnice zapadá mediálne vlastníctvo? Prečo je v globálnom meradle iba niekoľko mediálnych megafiriem a predstavuje to nejakú hrozbu?

Český príklad pre rozhlas

Dlhé roky bola pre Slovákov vzorom verejnoprávnosti (či aspoň pozerateľnosti) Česká televízia. Možnože dnes, keď nad Slovenskou televíziou lámu palicu aj tí najväčší optimisti, nadišiel čas zamerať sa konečne na rozhlas. Ten by sa z príkladu za riekou Moravou ešte mohol poučiť.