OS / Archív / Spoločenské inovácie na Slovensku

Spoločenské inovácie na Slovensku

Spoločenské inovácie na Slovensku

Editorial

Ako zmeniť usporiadanie spoločnosti, teda ako regulovať a ovplyvňovať vzťahy, procesy a myšlienky v spoločnosti tak, aby sa stala lepším a príjemnejším miestom pre život? Táto otázka stojí na začiatku akejkoľvek úvahy či projektu o „správnom“ usporiadaní spoločnosti. Na Slovensku systematických úvah tohto druhu nebolo nikdy dosť...

Úvod

Zvlášť v čase krízy je potrebné viac hľadať spoločenské inovácie doma. Spoločenská inovácia teda nie je prosté zvýšenie výroby či rast predaja a následného zisku. Inovácia je niečo ako nezvratná, základná forma zmeny v spoločnosti smerom k vyššej kvalite.

Demokratická zodpovednosť diplomacie EÚ: národná, federálna či kozmopolitná?

V moderných demokratických zriadeniach fungujú rôzne druhy zodpovednosti - politická zodpovednosť, právna zodpovednosť, administratívna zodpovednosť, profesionálna zodpovednosť a spoločenská zodpovednosť. Demokratická zodpovednosť – teda ten typ zodpovednosti, ktorý je kľúčový v kontexte tohto článku -- v princípe znamená to, že politické rozhodnutia podliehajú verejnej diskusii a aktéri týchto rozhodnutí podliehajú kontrole cez parlamentné a iné fóra občanov...

Iba človek bez rešpektu k sebe potrebuje národ

Rozhovor viedol Juraj Buzalka a Jozef Bátora

Preklad Richard Cedzo

Košice 2013 – európske mesto kultúry

Fundamentálna otázka nášho moderného dejepisu výtvarného umenia je dodnes nezodpovedaná. V čom nadviazala tzv. „košická moderna“ na súčasné európske zdroje a v čom sa od nich zase odklonila, nehovoriac už, že ich možno ešte nejakou tou svojskou mierou dokonca vari aj obohatila?

Nie je nič, kým to jasne nevyslovíme

Ako keby vertikála chcela napovedať, že aj z uhla kníh Talmudu sa môžeme priblížiť k vizuálnemu zážitku. Lenže dotyk zakazujúce ukazovadlá Andrása Böröcza sa usilujú napomáhať nie čítaniu Tóry, ale čítaniu nás samých. Ukazujú na nás, na naše spoločenstvá, na spoločnosť, ktorú tvoríme zase len my.

O človeku

Kapitola IV. O reči

Kapitola V. O rozume a vede

Kapitola VI. O vnútorných prameňoch dobrovoľných pohybov, obvykle nazývaných vášne, a o rečiach, akými sa vyjadrujú

Preklad Emil Višňovský

Rodinná história a formovanie slovenskej demokratickej tradície

John Palka: Moje Slovensko, moja rodina (Kalligram, Braitslava 2010)

Kniha Johna Palku „Moje Slovensko, moja rodina“, ktorú práve vydalo vydavateľstvo Kalligram, je podnetným čítaním pre kohokoľvek, kto sa zaujíma o memoárovú literatúru, politickú históriu moderného Slovenska i každodenný život slovenských vyšších vrstiev doma i v emigrácii. Kniha je zároveň svedectvom o formovaní modernej slovenskej demokratickej tradície.

Feldek tentoraz ako fejtonista

Ľubomír Feldek: O nákazlivosti šťastia. Fejtóny (Ikar, Bratislava 2009)

Básnici nebývajú veľmi reční. Všetko si povedia v básni. Ľubo Feldek je však v pravom zmysle človek slova. Nie je totiž len básnikom, je aj dramatikom (divadelníkom), prozaikom, autorom pre deti, prekladateľom, publicistom. Myslím, že bez neho by Trnavská skupina ostala nemá.

Renesancia univerzity

Vladimír Šucha: Aby univerzita mala dušu (Bratislava, Veda 2010)

Mezi občanem a národem – inspirující pohled na středoevropské dějiny

Milan Zemko: Občan, společnost, národ v pohybe slovenských dejín Historický Ústav SAV, Prodam, Bratislava 2010