OS / Archív / Spoločenské inovácie na Slovensku / Recenzie / Feldek tentoraz ako fejtonista

Feldek tentoraz ako fejtonista

Ľubomír Feldek: O nákazlivosti šťastia. Fejtóny (Ikar, Bratislava 2009)

Básnici nebývajú veľmi reční. Všetko si povedia v básni. Ľubo Feldek je však v pravom zmysle človek slova. Nie je totiž len básnikom, je aj dramatikom (divadelníkom), prozaikom, autorom pre deti, prekladateľom, publicistom. Myslím, že bez neho by Trnavská skupina ostala nemá.

Ak sa nemýlim, najmä on formuloval, cizeloval a potom bránil spoločný program. Ale to už bolo naozaj veľmi dávno. Hoci – je to zasa on, čo ju oživuje a nedá sa na ňu zabudnúť ani dnes článkami, publikáciami.

Široký „rozptyl“ textových aktivít si vyžaduje schopnosť pohotovo štylizovať, ľahko formulovať. A fejtón je žáner, ktorý sa vyznačuje – ako sa hovorí v príručkách – ľahkým štýlom. Feldek má naň najlepšie predpoklady. Vlani zhrnul svoje početné a po časopisoch roztratené fejtónové príspevky do knižnej podoby. Knižka so volá O nákazlivosti šťastia. Titul si autor vypožičal z jedného fejtónu, v ktorom mu išlo o život a zachránil ho (Feldekov objav a chránenec) Ľuboš Dobrovoda. Ten sa práve vrátil z dobrodružnej výpravy a jeho šťastný návrat sa stal šťastným aj pre Feldeka, ktorého Dobrovoda nasilu zobral do nemocnice a lekári ho tam zachránili pred smrťou, ktorá mu hrozila z embólie.

Nie je to jediný fejtón, kde Feldek hovorí o sebe. V podstate, všade je prítomný osobne, nech už hovorí o čomkoľvek. Viacerí mu to zazlievajú, ale fejtón je osobnostný žáner. Záleží len na tom, ako sa autorov subjekt prejaví, či okľukou alebo priamo. Feldek preferuje druhý prípad, hoci väčšinou len v závere, predtým hovorí o všeličom inom. Feldek je človek kontextov, záujmov, rozhovorov, aj spoločenských a politických, a tento široký register mu dovoľuje vyjadrovať sa k rozsiahlej množine javov, faktov, prípadov. Zaujíma sa o bývalých politických väzňov /muklov/, je nespokojný, že sa im väčšinou nedostalo zadosťučinenia a z prevratu ťažili a ťažia iní. Ale jeden fejtón venuje priamo Viliamovi Žingorovi, ktorého osud prirovnáva k Milade Horákovej. Volá, aby sa ďalší väzeň Rudolf Dobiáš dostal do čítaniek. Sem-tam sa v spomienkach vráti k vlastnému účinkovaniu vo VPN, ale väčšina fejtónov je iná: Stretnutie s priateľmi, zdravice, viechy, pekné Slovenky, bratislavské obchody, pápežov výrok atď., no a pravdaže, ide tu aj o literatúru (Trnavská skupina, preklady Shakespeara a iné/. Stačí nepatrný podnet a vo Feldekovi začne pracovať tvorivý mechanizmus živiaci sa pamäťou, fantáziou a asociáciami. Niekedy ťažko jedno od druhého či tretieho oddeliť. Každý fejtón obsahuje informáciu a tú autor rozvedie do poznatku a dá mu širšiu platnosť. Zároveň dodá objektívnemu faktu subjektívny prízvuk, tým že ho spojí s vlastnou tvorbou alebo vlastným prekladom. Keďže sa tento model opakuje, Feldekov fejtón nadobúda charakter konštantného typu.

Jeho podobu určujú však aj iné faktory. Chýba v nich moment humoru, ktorý je dosť určujúci napríklad vo fejtóne Milana Lasicu. Vo Feldekovom Dodaní je fejtón (až na drobnosti) vážny útvar a autorovi ide v prvom rade o jeho výpovednú hodnotu. Nefabuluje – znovu ako Lasica – len dotvára to, čo mu poskytuje reálny svet a čo prináša život. V onom dotvorení je skrytý aj istý pátos, ktorý má dotvrdiť apelatívnosť výpovede. Na druhej strane, Feldek sa nemazná so štýlom, nechce hovoriť pekne, chce byť najmä jasný a stručný. Nijaké ďalšie plány text neobsahuje. S metaforickými inotajmi dávno prestal aj v básnickej tvorbe, to však neznamená, že narába s jazykom laxne, skôr naopak, pozná všetky jeho nuansy. Na nich sú založené aj jeho preklady. Tu ich veľmi nepotreboval.