
Národné práva menšín
Editorial
Preambula Ústavy Slovenskej republiky trpí na chronickú stredoeurópsku chorobu. Práva na existenciu pre ňu existujú len v etnonárodnom zmysle. Okrem etnickej optiky tiež úvod do základného dokumentu štátu triedi etnické skupiny podľa významu, ktorí im zákonodarcovia priznali v národnoštátnej hierarchii. Najdôležitejší je, pravdaže, „národ slovenský“ ako kolektívna bytosť, ktorá láskavo dovoľuje Neslovákom v štáte existovať. V texte po mýtických vsuvkách o dedičstve a práve na bytie nasleduje odkaz na národnostné menšiny a ešte za nimi – žiada sa povedať o úroveň nižšie – zase na etnické skupiny.
Etnická príslušnosť a nacionalizmus v Európe po studenej vojne
Preklad: Júlia Sherwood
Etnická príslušnosť a nacionalizmus patria k najvýznamnejším a politicky najvýbušnejším otázkam posledných dvoch desaťročí v Európe i vo svete. V analýze týchto otázok vychádzam z toho, ako etnická príslušnosť a nacionalizmus súvisia jednak s problematikou migrácie a jednak s problematikou štátnosti.
Rómska autonómia na Slovensku
Autonómia patrí medzi štandardné požiadavky menšín na celom svete. Na Slovensku je charakteristické najmä jej rezolútne odmietanie zo strany etnickej majority. Vylúčenie tohto modelu z legitímnych foriem menšinovej politiky, zvlášť v prípade maďarskej menšiny, môže byť spôsobené aj nevedomosťou o tom, čo vlastne autonómia je, aké má formy, aké prináša výhody či nevýhody pre menšinu, jej členov a aj väčšinu. Cieľom tejto úvahy je začať diskusiu o autonómii ako alternatíve k existujúcej politike integrácie rómskej menšiny.
Modely ochrany národnostných menšín
Preklad Ildikó Pongó
Môžu byť univerzity nástrojom obrody slovenskej spoločnosti?
Vo všeobecnosti sa uznáva, že vzdelávanie a kultúra sú základom rozvoja spoločnosti a že univerzity sú pilierom jej kultúrnosti a vzdelanosti, ale aj slobody a tvorivosti. Žiaľ, mechanistické a simplistické chápanie vzdelania, ako aj racionalizmus a materializmus posledných desaťročí dominujúci v Európe (v našom regióne silne podfarbený fašizmom a komunizmom), urobili z univerzít akési fabriky titulov, vedeckých prác, prednášok...
Kozmológie kritického vkusu
(Ne)dôvera a využívanie literatúry na slovenských stredných školách
Muž integrity - za Jurajom Holčíkom
Nekrológ
Globálna nestabilita vyplýva zo šírenia neregulovaných trhov
Rohovor viedol Juraj Buzalka
“Global spread of unregulated markets as the major cause of global instability”
(originál rozhovoru je možné prečítať iba na internetovej stránke časopisu)
Od krízy ku kríze
Preklad: Ľubomír Navrátil
Pohľad zdola
Hranica. Réžia: Jaro Vojtek
Kniha o politice, jaká má být
Petr Fiala: Politika, jaká nemá být (Centrum pro studium, demokracie a kultury, Brno 2010)
Parafrází na název knihy „Politika, jaká nemá být“ brněnského politologa, historika a rektora Masarykovy univerzity Petra Fialy jsem možná předznamenal své hodnocení této publikace. Neznamená to však, že by měla tato recenze postrádat na kritičnosti. Petr Fiala patří k výrazným osobnostem české politologie, je významným editorem i autorem projektů Centra pro studium demokracie a kultury a jeho bibliografie je skutečně bohatá.
Situovaná veda
Szapuová Mariana ed.: Situovaná veda. Podoby a kontexty tvorby poznania (Bratislava, Centrum rodových štúdií FF UK 2009)
„Situovaná veda: podoby a kontexty tvorby poznania“ nie je editovaná publikácia v pravom zmysle slova, hoci podľa obálky to tak vyzerá. Ide skôr o spoločné dielo, tri eseje od troch autoriek, ktoré píšu „o vede a vedcoch“ na základe zistení medzinárodného vedeckého projektu. Toto čítanie o podobe a kontextoch tvorby vedeckého poznania, založeného na empirickom výskume medzi akademikmi Univerzity Komenského v Bratislave, považujem vzhľadom na špecifiká tvorby poznania v prostredí postsocialistického kapitalizmu na Slovensku za najväčšie novátorské pozitívum knihy.
Podnentá inventúra slovenskej zahraničnej politiky
Tomáš Valášek, Milan Nič, Balázs Jarábik, Jozef Bátora, Karel Hirman a Jana Kobzová: Bruselenie valašiek: Naša zahraničná politika po novom (Bratislava, Kalligram 2010)
„Čo je však cieľom, zmyslom a motiváciou zahraničnej politiky Slovenska dnes, keď boli hlavné integračné ciele naplnené? Čo sú naše národné záujmy, aké ciele má náš štát v rýchlo sa meniacom medzinárodnom usporiadaní, aké prostriedky a zdroje má k dispozícii?"
Krása bielej techniky a iné
Jana Juráňová: Lásky nebeské (Aspekt 2010)
Ilustrácie – Pavlina Fichta Čierna