OS / Archív / Prežívame krízu rodiny? / Dejiny a ľudia

Dejiny a ľudia

O traumatickej pamiatke trianonu

Odkrývanie fenoménu Trianon nie je len úlohou historikov: k jeho pochopeniu by bola potrebná široká spolupráca spoločenskovedných odborov, pedagógov a pracovníkov médií. Hlavne teraz, keď tieto disciplíny a ich predstavitelia prehrávajú v súťaži s nacionalistickou politickou historiografiou, a v každodennej kultúre Trianonu stále väčšmi prevláda heslo „nie, nie, nikdy“ (Nem,nem,soha!), teda túžba, keď už nie po územnej, tak aspoň po duševnej revízii (aspoň po zadosťučinení).

„ale i tá láska ostala len platonickou” Súkromný život Ľudovíta Štúra

Ľudovít Štúr sa nikdy neoženil (pramene nehovoria ani o naplnenej láske), slovenská odborná literatúra však tento okruh otázok buď obchádza, alebo podobne ako citované motto Svetozára Hurbana Vajanského interpretovala tento aspekt Štúrovho života aj prostredníctvom toposu Ježiša. K tejto mimoriadne citlivej otázke môžeme pristupovať z troch strán: najprv musíme na teoretickej úrovni zistiť, ako a či vôbec by sa dalo s istotou odpovedať na túto otázku z dostupných prameňov, ďalej obsahovou analýzou prameňov načrtneme, prečo a ako Štúr odmietal myšlienku manželstva a ako možno charakterizovať takto vzniknuté konflikty, napokon podrobne preskúmame vzťahy, ktoré sú v kánone charakterizované ako ľúbostné.

Pápeži a patriarchovia: ako došlo k rozdeleniu kresťanstva

Je sobota, 16. júla 1054. Chrám Božej múdrosti v Konštantínopole sa zaplnil veriacimi, kňazmi a diakonmi, začína sa svätá liturgia vedená Michalom Kerulariom, konštantínopolským patriarchom. Prípravy na liturgiu sa ešte neskončili, keď sa krátko po deviatej otvoria kráľovské dvere ikonostasu a dnu sebavedome vkročia traja muži v západných odevoch. Ich oholené brady príkro kontrastujú so starozákonnými bradami ortodoxných veriacich. Pyšne sa poobzerajú okolo seba a pred zdesenými očami prítomných položia na oltár bulu, v ktorej pápež Lev IX. exkomunikoval celú ortodoxnú cirkev a zvlášť patriarchu Michala. Potom vyhlásia na celý chrám: videat Deus et indicet! (Boh vidí a oznámi). Po tomto neslýchanom čine však patriarcha preukáže neobvyklú toleranciu a napriek všeobecnému rozhorčeniu prítomných veriacich pápežskí legáti na čele s kardinálom Hubertom môžu bez prekážok opustiť chrám. Po dvoch dňoch opustia aj Konštantínopol,  i so zvyčajnými darmi, ktoré dostali od  cisára. Až o štyri dni neskôr, 20. júla, v atmosfére hlbokého pobúrenia duchovenstva i ľudu zvolá Kerularios veľkú synodu, kde dá do kliatby tento „bezbožný a odporný dokument“ a všetkých tých, ktorí ho napísali a schválili. Rozkol v kresťanskej cirkvi je dokonaný