Anthropos / Archív / Vedomie / Internetové oko

Internetové oko

V tejto rubrike sa počas rozhliadania po internete spravidla pridržiavam ústrednej témy a autorov, spomenutých, chválených (občas aj hanobených) v aktuálnom čísle nášho časopisu. Ani nasledujúce odkazy na internetové zdroje nebudú výnimkou. Pripravte sa teda na čítanie o vedomí až do úplného bezvedomia!

Človek robí mnoho vecí nevedomky aj vtedy, keď je pri plnom vedomí. Dá sa dokonca povedať, že o niekom vlastne ani nemožno tvrdiť, že čosi spravil nevedomky, ak práve nebol v bdelom stave. Možno si síce neuvedomoval svoje jednotlivé vedomé stavy, nechýbalo mu však povedomie o tom, že je pri vedomí...

Aj na základe obsahu príspevkov tohto čísla si rýchlo uvedomíme, že s vedomosťami o vedomí je to tým horšie, čím väčšmi začíname brať na vedomie existenciu vedomia. Som si vedomý, že nevedomosť, vedomky i nevedomky, občas uprednostňujeme, no rád by som vás upovedomil o tom, že vedci vedia vo veci vedomia zaujať uvedomelejší postoj. Nuž, čosi takéto som vám chcel dať na vedomie... A to som ani len podvedome nepomyslel na myseľ! Zrejme viete, čo mám na mysli...

Po úvodnej, pomerne neprimeranej slovnej rozcvičke pokračujme tradične odkazmi na zaujímavé internetové adresy.

http://blog.ted.com/2007/10/23/vilayanur_ramac/

Tu si môžete nielen vypočuť, ale aj pozrieť nahrávku prednášky Vilayanura Ramachandrana, o ktorom sa v tomto čísle dozviete viac. Vysvetľuje v nej, ako môže poškodenie mozgu (napríklad aj Capgrasov syndróm, o ktorom sa tiež ďalej píše) odhaliť súvislosti medzi vnútornými štruktúrami mozgu a príslušnými funkciami mysle. Hovorí o troch špecifických syndrómoch, okrem Capgrasovho syndrómu aj o tzv. fantómovej bolesti a o synestézii.

http://www.scholarpedia.org/article/Synesthesia

http://cbc.ucsd.edu/ramabio.html

Dúfam, že z prvej adresy budete mať minimálne dvojaký úžitok. Jednak sa z nej dozviete všetko možné o synestézii (preto tu o nej už ani muk!) z pera či klávesnice človeka najpovolanejšieho, a jednak, predpokladám a zároveň dúfam, si všimnete, že ide o stránku scholarpedie, akejsi obdoby wikipedie, ktorá sa však od nej líši v týchto veľmi dôležitých veciach: 1. každý článok píše uznávaný odborník v danej oblasti, 2. každý článok má odborného recenzenta, najmä na kontrolu správnosti a spoľahlivosti informácií, 3. každý článok má svojho správcu, zodpovedného za jeho obsah. Nechcete tam niečím prispieť? Tá druhá adresa je oficiálnou adresou spomenutého „človeka najpovolanejšieho“.

http://socrates.berkeley.edu/~jsearle/

http://ase.tufts.edu/cogstud/incbios/dennettd/dennettd.htm

http://philosophyfaculty.ucsd.edu/faculty/pchurchland/

http://philosophyfaculty.ucsd.edu/faculty/pschurchland/index_hires.html

Séria adries domovských stránok či stránok pracovísk filozofov a vedcov, o ktorých sa píše v tomto čísle Anthroposu. Nájdete na nich veľa zaujímavých informácií, na niektorých aj časť publikovaných textov či odkazy na videá. (Hm, domovskú stránku Reného Descartesa sa mi nepodarilo nájsť. Ktovie prečo?) Priradenie adresy konkrétnej osobe si nevyžaduje príliš veľa dôvtipu, dokonca aj ja by som to zvládol. A nedajte sa zmiasť dvomi adresami s menom Churchland! Jedna patrí Patricii a druhá Paulovi.

http://consc.net/chalmers/

http://www.nyu.edu/gsas/dept/philo/faculty/block/

http://web.gc.cuny.edu/philosophy/faculty/rosenthal.htm

Ďalšia várka domovských adries či adries pracovísk v tomto čísle spomenutých osobností (tentoraz D. Chalmersa, N. Blocka, D. Rosenthala). Naozaj slušné množstvo „on line“ dostupných textov, najmä na Chalmersovej a Blockovej adrese. Z adresy Rosenthalovho pracoviska sa môžete dostať na jeho domovskú stránku, kde sú takisto k dispozícii jeho články.

http://www.wjh.harvard.edu/~wegner/

Adresa domovskej stránky psychológa D. Wegnera, profesora na Harvardovej univerzite, o ktorom sa vo svojom článku zmieňuje Oľga Markič. Ako zvyknú vravieť na Liptove – jeho humor mi konvenuje. Posledná veta stručného životopisu, ktorý si zrejme, ako to už v takýchto prípadoch býva, napísal sám, znie: „Občas tiež píše o sebe v tretej osobe.“ Názov jednej z jeho kníh („Ilúzia vedomej vôle“) ma však zneisťuje. Naozaj je to vtip? A kto alebo čo tu vlastne vtipkuje?

http://www.andrewcohen.org/

http://www.kenwilber.com/home/landing/index.html

Teraz trochu z iného súdka – adresy hlavných stránok dvoch webových lokalít, ktorých majiteľov spája úsilie o šírenie údajne novej duchovnosti. Čo sa týka ich obsahu, budem zdržanlivý. Úvodné vety na prvých stránkach znejú až bombasticky (napr. v prípade prvého, „nejde mu o nič menej než o revolúciu vo vedomí a kultúre“). Oceňujem ale prinajmenšom grafickú úroveň stránok druhej z nich, ktorá patrí K. Wilberovi. Predsa len by som však rád zdôraznil, že za obsah stránok, ktorých adresy uvádzam, naozaj, ale naozaj nezodpovedám. Ďalej by som rád zdôraznil, že o duchu, duši, ani o vedomí neviem ani toľko, koľko som sa dozvedel na príslušných webových lokalitách... (Pre hĺbavé mysle je tu problém: môžem nevedieť niečo, čo som sa dozvedel? Odpovede, prosím, posielajte na adresu redakcie.)

http://www.experiencefestival.com/consciousness_in_buddhism

Pri istej dávke trpezlivosti sa cez túto adresu preklikáte k informáciám o vedomí v buddhizme. Treba trochu pracovať na odstraňovaní predsudkov, aby ste uvoľnili miesto novým.

http://www.archive.org/

Toto je veľmi užitočná adresa. Dúfam, že budete so mnou súhlasiť, len čo si vyskúšate nasledovné: do vyhľadávacieho okna „Search“ zadajte text „William James“ (spolu s úvodzovkami, aj tak vám to však zobrazí aj iných, všakovakých Williamov Jamesov, nielen toho „nášho“). Odporúčam vybrať si z nasledujúceho okna možnosť „Texts“. Sťahujte alebo čítajte online, ako sa vám páči. Tento postup možno zopakovať aj pre iné výrazy... Čo tak, povedzme, „Edmund Husserl“?

Webových lokalít, ktoré sa tak či onak týkajú vedomia, je nesmierne množstvo, nezmestila sa mi tu ani len reprezentatívna vzorka. Mnohým ďalším témam (rozmanité duchovné hnutia, zmenené stavy vedomia, spoločenské vedomie, formy sebauvedomenia, atď.) som sa jednoducho vyhol. Každý z vás si však z dostupných webových adries určite vie namiešať svoj vlastný obľúbený koktail. Niekoľko tipov na záver: skúste do prehliadača zadať výrazy „philosophy of mind“, „cognitive science“, „mind research“, „consciousness research“, a pod.

Teším sa na vaše tipy. Posielajte ich, prosím, na e-mailovú adresu redakcie