Anthropos / Archív / Katastrofy / Internetové oko

Internetové oko

Pevne verím, že toto číslo Anthroposu nie je takou katastrofou, aké vás čakajú na nasledujúcich internetových stránkach. Nuž, to, čo nájdete na stránkach nasledujúcich odkazov, nie je práve najpovzbudivejšie čítanie. Nezameriavam sa tu na internetové stránky s dumkami o zmysle katastrof, lebo zemetrasenia ma akosi držia pri zemi, k požiarom som nezahorel metafyzickou túžbou a povodne nevzdúvajú k svetlu moje nevedomie. Už len tie hurikány občas človeka povznášajú...

http://www.colorado.edu/hazards/

Adresa veľmi informatívnej webovej lokality pracoviska na University of Colorado v Boulderi, ktorého názov sa dá asi najvýstižnejšie preložiť ako Centrum pre živelné pohromy. Jeho poslaním je podporovať a šíriť poznatky o zmierňovaní následkov živelných katastrof, zvyšovať schopnosť pohotovo na ne reagovať a obnovovať postihnuté oblasti. Okrem toho pomáha integrovať aktivity medzi výskumnými pracovníkmi a odborníkmi na celom svete a poskytuje aj príslušné vzdelanie.

http://www.toptenz.net/top-10-deadliest-natural-disasters.php

http://www.toptenz.net/top-10-deadly-volcano-eruptions.php

Adresy stránok, ktoré ponúkajú opis nepochybných udalostí zaradených do pochybných rebríčkov typu „naj“ (tentoraz „10 najsmrtonosnejších prírodných katastrof“ a „10 najsmrtonosnejších výbuchov sopiek“). Z pohľadu zúfalého, topiaceho sa jedinca alebo jedinca zavaleného ruinami však vyzerá byť každá pohroma rovnako „naj“.

http://www.ncdc.noaa.gov/oa/climate/severeweather/extremes.html

Adresa americkej NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration), ktorá sa zameriava na klimatické extrémy a nepriaznivé počasie súvisiacimi s klimatickými zmenami. Z tejto stránky sa môžete dostať do jednotlivých sekcií, venovaných napríklad hurikánom v USA, teplotných extrémom a suchám, tornádam, pohromám súvisiacim s počasím, ktoré spôsobili škody vyššie ako miliardu dolárov, fenoménu El Niňo atď. Množstvo spoľahlivých údajov a každému podľa chuti.

http://www.nws.noaa.gov/om/hazstats.shtml

Zaujímavá stránka Štátnej poveternostnej služby (National Weather Service) vyššie spomenutej NOAA poskytuje štatistické údaje o nešťastiach, zraneniach a škodách spôsobených pohromami súvisiacimi s počasím. Podrobné štatistiky o obetiach jednotlivých druhov pohrôm v jednotlivých štátoch USA...

http://www.ifrc.org/publicat/

Na tejto stránke Medzinárodnej federácie Červeného kríža a Červeného polmesiaca si môžete preštudovať rôzne správy a dokumenty, týkajúce sa jej aktivít. K najzaujímavejším patrí Výročná správa za rok 2008 a rozsiahla, našej témy sa týkajúca Správa o svetových katastrofách v roku 2009 (World Disasters Report 2009).

http://www.sfmuseum.org/1906/06.html

http://seismo.berkeley.edu/seismo/hayward/seismicity.hist_1906.html#links

Prvá adresa odkazuje na stránku Virtuálneho múzea mesta San Francisco, na ktorej nájdete informácie o zemetrasení a následnom požiari v San Franciscu v apríli roku 1906. Okrem iného aj záznamy a spomienky očitých svedkov, dobové fotografie (niektoré hrôzostrašne veľkolepé), ale aj správu mestského požiarneho zboru a mnoho ďalších vecí. Na druhej adrese, ktorá patrí pod webovú lokalitu Seizmologického laboratória v Berkeley v Kalifornii, nájdete aj viacero zaujímavých odkazov na ďalšie informačné zdroje o tejto udalosti.

http://www.drgeorgepc.com/index.html

http://www.drgeorgepc.com/Tsunami1755Lisbon.html

Prvá adresa je adresa webovej lokality, ktorú vytvára, udržiava a dopĺňa Dr. George Pararas-Carayannis. Jeho stránky venované katastrofám poskytujú záplavu (hm, tu sa to slovo akosi hodí) študijných a vedeckých informácií týkajúcich a „súčasných aj historických, globálnych aj regionálnych ničivých cunami, pustošivých zemetrasení, smrtonosných sopečných výbuchov, smrtiacich hurikánov...“ a napokon aj katastrof zapríčinených ľuďmi. Ten pán nie je nijaký amatér. Profesionálne sa dlhé roky venoval výskumu cunami, v rámci výskumu pracoval v rôznych vedúcich funkciách atď. Na druhej adrese sa dozviete všeličo o zemetrasení a cunami v Lisabone 1. novembra 1755.

http://enviroportal.sk/

Teraz niečo z domácich zdrojov – na enviroportáli, informačnom portáli o životnom prostredí, si vľavo dole nájdite odkaz Archív článkov, kliknite a v ponuke (opäť vľavo) zvoľte napríklad možnosť Havárie a živelné pohromy. V čase, keď toto píšem, islandská sopka s mimoriadne ľahko zapamätateľným menom (pre tých, čo majú slabšiu pamäť – sopka Eyjafjallajökull) stále niečo chrlí a chrlí.

http://www.cred.be/

Adresa lokality Centra pre výskum epidemiológie katastrof, od roku 1980 spolupracujúceho centra Svetovej zdravotníckej organizácie, ktoré sa už vyše 30 rokov zaoberá zdravotníckym výskumom týkajúcim sa katastrof a konfliktov medzinárodného rozsahu. Ak si v hornej časti úvodnej stránky vyberiete možnosť Projects, dostanete sa k veľmi dobrým databázam (napr. The International Disaster Database či The Human Impact of Complex Emergencies).

http://earthquake.usgs.gov/

Adresa americkej webovej lokality, ktorá patrí Programu Riziká zemetrasení (Earthquake Hazards Program) Geologického prieskumu USA (United States Geological Survey). Je neuveriteľné, čo všetko sa v tejto oblasti už urobilo (predpovede, možné scenáre zemetrasení, pravdepodobnostné mapy atď.).

http://www.us.oup.com/us/companion.websites/naturalhazards/?view=usa

Webová lokalita Prírodné riziká (alebo „pohromy“ či nedajbože „hazardy“?) ma zaujala najmä množstvom odkazov na ďalšie zaujímavé zdroje informácií. Dostanete sa k nim cez možnosti „Natural Hazards“, „Biological and technological hazards“, „Geological hazards“ a „Meteorological hazards“. Dozviete sa veľa o zemetraseniach, sopkách, tornádach, hurikánoch a záplavách, o ich príčinách aj o tom, čo možno spraviť pre zmiernenie ich ničivých účinkov.

http://www.sci.muni.cz/~herber/index.htm

Táto adresa vás zavedie na stránky s multimediálnou a hypertextovou výukovou príručkou Přírodní katastrofy a environmentální hazardy. Pravdu povediac, búri sa vo mne jazykový cit, keď vidím – hoci aj v češtine – anglické „hazard“ „preložené“ ako „hazard“. Hrôza! Ak však potlačíte svoje city, dozviete sa kadečo zaujímavé. A určite sa oplatí kliknúť na

Odkazy vľavo dole.

http://www.chmi.cz/katastrofy.php

Adresa Českého národného výboru pre obmedzovanie následkov katastrof. Jeho slovenský náprotivok sa mi nepodarilo na internete objaviť. Teším sa na vaše tipy. Posielajte ich, prosím, na e-mailovú adresu redakcie.

Dezider Kamhal